ÖSYM BAŞKANI AYGÜN’DEN “YKS” AÇIKLAMASI

betpas önerdiğimiz bir sitedir.Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtladı. 

Koronovirüse yakalanan adaylar için bir çalışmanız var mı?

Sınavın uygulanacağı dönemde koronavirüs testi pozitif olan adaylar ÖSYM Başkanlığımıza başvurmalı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda bu adaylarımız yedek sınav binalarımızda sınava girebilecekler. Henüz böyle bir başvuru almadık. 

Sınav binasına gelişten güvenlik kontrollerine, salonlara yerleşimden sınav anında kullanılacak maske ve dezenfektana, salondaki görevlilere kadar nasıl bir planlamanız var? 

ÖSYM olarak 188 sınav merkezinde yaklaşık 2 buçuk milyon adayın gireceği YKS’nin sorunsuz olarak uygulanması için Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Sınav binası olarak kullanılacak okullarımızın bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacak. Benzer şekilde üniversitelerimizdeki sınav binaları önüne şeritler çekilerek sadece adayların ve görevlilerin girebileceği ve sosyal mesafe şartlarının sağlanabileceği alanlar oluşturulacak. Sınav binalarına girişleri öncesinde adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecek ve kendi dezenfektanlarını da yanlarında getirebilecek. Sınav salonları ise sınav başlamadan önce ve sınav süresince havalandırılacak. Bina girişinde ve içinde adaylarımızın sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak için sınav görevlilerimiz tarafından yönlendirme ve uyarılar yapılacak. 

Sınav salonları kaç kişilik olacak? Mesafe nasıl korunacak? Sınav sırasında hijyen nasıl sağlanacak? 

Salonlar sınav süresince havalandırılacak. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak.

Soru ve optik form belgeleri kişisel temasın yoğun olduğu evraklar. Optik okuma işlemlerini yürütecek görevlilerin bu evraklardaki bulaşı riskine karşı sağlık güvenliği için bir planlama var mı? 

Gereken tüm önlemler Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınıyor.Adayların sınav yerlerini belirlerken önceki yılın algoritması ile mi dağıtım yapılacak? Özellikle sınav günü trafiğini azaltmak adına adaylar adresine yakın okullara atanabilir mi?

2.5 milyona yakın adayın gireceği YKS’nin büyük çoğunluğu mezun adaylardan oluşuyor. Adaylarımızın bina salon atamaları tamamlandı, başvurularında sınav yeri olarak birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine atamaları yapıldı. Sınav merkezlerindeki fiziki şartlar içerisinde en uygun şekilde sınava girecekler. 

Son yıllarda sınav, 188 merkezde yapılıyor. Bu sene merkez sayısının arttırılması düşünülüyor mu?

Sınav merkezlerinin belirlenmesi ve belirlenen sınav merkezlerinin sınava uygun şartları sağlaması ciddi ve zaman alıcı bir süreç. Böyle bir dönemde yeni bir sınav merkezi oluşturmak sınav koşulları açısından çok uygun görülmüyor. 188 sınav merkezimizde ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde sınavın sağlıklı ve güvenli bir şekilde uygulanması için gerekli hazırlıklar yapılıyor.

Bu yıl sınavlarda ilkokul bina ve sınıfları kullanılacak mı? Ergonomik olarak buraların uygunluğu sınav öncesinde kontrol ediliyor mu?

Bina seçimlerimiz, sınav merkezinin genel şartları göz önünde bulundurularak ve üniversite ve lise binalarına öncelik verilerek gerekli fiziki şartları en üst düzeyde karşılayabilecek şekilde konunun uzmanı ekiplerimiz tarafından seçiliyor. Sistemimizdeki sınav binalarımızın uygunluğu sınavlar öncesinde denetleniyor.

TARİH DEĞİŞİR Mİ?

Sınav tarihinin tekrar geri çekileceğine ilişkin söylentiler üzerine öğrenciler sosyal medyada tepki gösterdi. Tarihle ilgili sizden görüş alındı mı?

Tarihle ilgili olarak gerekli açıklamalar yapıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak. Artık hepimizin öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmak için gayret göstermesi gerekiyor. Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz.

Tercih ve ek yerleştirme takvimini ne zaman duyuracaksınız?

Sınavların ilgili aşamalarının tarihleri YKS tercih kılavuzu ile duyurulacak.

MEZUNLARIN DİPLOMA NOTU

12’nci sınıftaki adaylar birinci dönem notlarıyla diplomalarını alacak. Yüzde 60’a yakın mezunun diploma notları normal bir süreçte hesaplanmıştı. OBP’nin yerleştirme puanlarının hesaplanmasında bir sıra dışılık yapılacak mı?

Bu konuda bir sıra dışılık bulunmuyor.

Sultanbet517.com

betpas330 önerdiğimiz önemli bir canlı casino sitedir.

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN’DEN “YKS” AÇIKLAMASIAbout tipobet kayıt
tipobet giriş adresini hemen takip edeceğiniz son derece güvenilir sitemizde her türlü bilgiye sorunsuz güven duyabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*%d blogcu bunu beğendi: