ABD İLE AB ARASINDA ‘GOOGLE VERGİSİ’ KRİZİ

betpas355 önerdiğimiz bir sitedir.

Avrupa ülkeleri, ABD arasında dünyaca ünlü arama motoru Google’a ilişkin vergilendirme yeni bir krize yol açtı. Fransa olmak üzere bir çok AB ülkesi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Google ve Facebook gibi internet devlerine uygulanacak vergilerin görüşüldüğü Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) müzakerelerinden çekilmesine sert tepki gösterdi.

FRANSA’DAN “KIŞKIRTMA” ÇIKIŞI 

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie, konuya ilişkin yaptığı açıklamada,Washington yönetiminin çekilme kararını “kışkırtma” olarak niteleyerek, ABD’nin bu hamlesine rağmen vergi uygulamasının süreceğini kaydetti. Öte yandan, İngiliz medyası ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in Fransa, İspanya, İtalya ve İngiltere maliye bakanlarına gönderdiğini duyurmuştu. Söz konusu mektupta Amazon ve Google gibi internet devlerinin de aralarında bulunduğu büyük internet şirketlerine uygulanacak dijital vergilerle ilgili yürütülen müzakerelerden ABD’nin çekildiği bildirilmişti. 

VERGİLERİN ÇOĞU AB ÜLKELERİNE ÖDENİYOR 

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin vergi konusunda bir anlaşmaya varmak üzere olduğunu söyleyen Fransa Maliye Bakanı Le Marie, “ABD’nin bu mektubu tüm OECD üyelerine karşı bir kışkırtmadır” dedi. Avrupa’da Google, Amazon, Facebook gibi teknoloji firmaları, vergilerinin çoğunu, genel merkezlerinin bulunduğu AB ülkelerine ödüyor. Küresel vergi kurallarının dijital çağa uyarlanmasını öngören müzakerelerde OECD üyesi 140 ülke yer alıyor ve 2020 sonuna kadar bir anlaşmaya varılması hedeflendiği kaydedildi. “HİÇBİR TEHDİDİ KABUL ETMEYECEĞİZ”

İspanya’d hükümet, internet devlerine uygulanacak vergi konusunda uluslararası çözüm bulmaya yönelik Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nde (OECD) yürütülen müzakerelerden çekilen ABD’ye tepki gösterdi.

Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, kamuoyunda “Google vergisi” olarak adlandırılan sorunun çözümüne yönelik OECD’deki müzakerelerden çekilen ABD için “Bu bir kapris değil. Hiçbir tehdidi kabul etmeyeceğiz.” dedi. 

Montero, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin tarafından Fransa, İtalya ve İspanya’daki mevkidaşlarına gönderilen ve ABD’nin OECD’de yürütülen müzakerelerden çekildiğinin resmi olarak açıklandığı mektubun “provokasyon” olduğunu kaydetti. 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dün İspanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’ya mektup göndererek internet devlerine uygulanacak vergi konusunda uluslararası çözüm bulmaya yönelik OECD’de yürütülen müzakerelerden geri çekildiğini duyurmuştu. 

Fransa’nın, ABD’li internet devlerine ülkede elde ettiği gelir üstünden vergi uygulaması konusunda ısrarcı olması Fransa ile ABD arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine neden oluyor. 

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Aralık 2019’da yaptığı açıklamada, Fransa’nın bazı ABD’li teknoloji firmalarına getirdiği verginin haksızlık olduğuna kanaat getirdiklerini ve söz konusu uygulamaya misilleme yaparak Fransa’dan ithal edilen 2,4 milyar dolarlık şampanya, şarap, el çantası, peynir ve bazı diğer ürünlere yüzde 100’e varan gümrük vergisi getirmeyi planladıklarını belirtmişti. 

Sultanbet600.com

betpas önerdiğimiz önemli bir canlı casino sitedir.betpas önerdiğimiz bir sitedir.

tipobet 0993

tipobet 0993 yenilenen adresini kullanabilirsiniz.

1 Response

  1. Real dedi ki:

    Betpas354.com AKŞAMVedat Muriqi paylaşılamıyor… İngiliz basınına yansıyan haberlere göre; Leicester

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir